محل تبلیغات شما

بسم الله الرحمن الرحیم

فعل ماضی استمراری درزبان عربی            فروردین 99      

فعل ماضی ساده :فعلی است که درگذشته انجام وتمام شده است. مانند: رفت .

فعلماضی استمراری : فعلی است که در گذشته چند بار تکرار شده و  استمرار داشته است . مانند: می رفت.

زمانی که او بازی می کرد                 زمانی که من تکالیفم را می نوشتم

فعل های بازی کرد و  نوشتم در گذشته اتفاق افتاده اما فقط لحظه ای بودند .

اما فعل های بازی می کرد  و   می نوشتم  چند لحظه یا چند ساعت ادامه داشته اند و در هنگامی که آنها در حال انجام بوده اند خیلی کارها صورت گرفته است .

ساختن فعل ماضی استمراری درعربی :

فعل ماضی (کانَ ) + فعل مضارع هم صیغه ـ کانَ + یَذهبُ : می رفت

وگاه بین (کانَ) و(فعل مضارع ) فاصله می افتد .

کانَ + اسم (کانَ ) + فعل مضارع ــــ  کان َ الرجلُ   یُســـافرُ :مرد مسافرت می کرد.

صرف   فعل ماضی استمراری کان   دارای 14 صیغه می باشد    

ضمیر         ماضی           مضارع         ماضی استمراری         ترجمه

هُـوَ            کانَ                یذهبُ              کانَ یذهبُ              می رفت

هُمـا            کانا               یذهبـانِ           کانا یذهبـانِ             می رفتند

هُـم             کانــوا            یذهبونَ           کانوا یذهبون            می رفتند

هِـیَ            کانت              تذهبُ             کانت تذهبُ              می رفت

هُمـا             کانَتـا              تذهبانِ            کانَتـا تذهبانِ            می رفتند

هُـنَّ              کُنَّ                 یذهبنَ             کُنَّ یذهبنَ                می رفتند

أنتَ             کُنتَ                 تَذهَبُ            کُنتَ تَذهَبُ               می رفتی

أنتُما          کُنتُما                تَذهَبانِ             کُنتُما تَذهَبانِ            می رفتید

أنتُم           کُنتُم                   تَذهَبونَ         کُنتُم   تَذهَبونَ          می رفتید

أنتِ           کُنتِ                   تَذهبینَ         کُنتِ تَذهبینَ             می رفتی

أنتُما          کُنتُما                 تَذهَبانِ            کُنتُما تَذهَبانِ            می رفتید

أنتُنَّ           کُنتُنَّ                  تَذهَبنَ           کُنتُنَّ  تَذهَبنَ            می رفتید

أنا            کُنتُ                   أذهَبُ            کُنتُ   أذهَبُ             می رفتم

نَحنُ           کُنّا                     نَذهَبُ            کُنّا     نَذهَبُ             می رفتیم

فعل   منفی ماضی استمراری :

ما +کانَ + فعل مضارع هم صیغه ـــــ   ما کانَ یذهبُ : نمی رفت .

کانَ + لا + فعل مضارع   ـــــ  کانَ لا یذهبُ : نمی رفت .

قانون دیروز » برای تشخیص فعل ماضی استمراری  از فعل مضارع

اگر دو فعل را که می » داشته باشند بخواهیم بفهمیم کدام ماضی استمراری است و کدام فعل مضارع از کلمه دیروز » استفاده می کنیم .به این ترتیب که کلمه دیروز را به ابتدای کلمه قرار می دهیم اگر معنی داد آن کلمه ماضی استمراری است و اگر معنی نداد فعل مضارع است .

مثال :  أنظُرُ  : نگاه می کنم               و     کُنتُ أنظُرُ  :    نگاه می کردم  

حالا کلمه دیروز را به ابتدای انها اضافه می کنیم ببینیم کدام ماضی استمراری است و کدام فعل مضارع

دیروز  نگاه می کردم   درست است  یا دیروز  نگاه می کنم       .

ماضی استمراری                                   فعل مضارع

پس نتیجه می گیریم که نگاه می کردم  ماضی استمراری است  و معنی آن هم درست است .برای ترجمه کردن کان یَکتُبُ .ابتدا  ماضی یَکتُبُ که  کَتَبَ می باشد را معنی می کنیم و بعد می به آن اضافه می کنیم .

کَتَبَ یعنی نوشت پس ماضی استمراری آن می شود  < می نوشت >

در حالیکه خودِ یَکتُبُ  بدون فعل کانَ می شود  ( می نویسد )

موفق   باشید

قواعد درس نهم  عربی نهم ساعت شماری

قواعد درس هشتم عربی هشتم

قواعد درس دهم عربی هفتم

,ماضی ,استمراری ,کانَ ,مضارع ,  می ,    ,ماضی استمراری ,فعل مضارع ,    می ,   می

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

king-hacker افخم پیمانی